11 Kasım 2007 Pazar

Blaise PASCAL

14:19

1623-1662
Matematikçi, fizikçi ve filozof olan Blaise Pascal Fransız dır. Daha çocuk yaştayken matematik konusunda müthiş yeteneğini ortaya koydu. 16 yaşındayken yazdığı koniklere ilişkin denemeler, dönemin ünlü matematikçisi Descartes’in dahi ilgisini çekmiştir. Pascal oldukça zeki bir insandı. Vergi mahkemesi başkanı olan babasının vergi hesaplarıyla o denli uğraşıyor olduğunu fark edince, babası için 1642-44 yılları arasında çarklarla çalışan, toplama-çıkarma yapabilen bir mekanik hesap makinası geliştirmiştir. Bu hesap makinesi geliştirilen ilk mekanik hesap makinesidir.


Napier' de bir çeşit hesap makinesi geliştirmiştir fakat onun geliştirdiği bir makineden ziyade çarpım kartları ile çarpma işlemini kolaylaştıran bir gereçtir.
Pascal başka matematik konularıyla da ilgilenmiştir. Bunlar diferansiyel hesaplar ve olasılıktır.
Pascal olasılık hesabının geometrik yolları olabileceğini düşünüyordu. Olasılık hesabında meşhur Pascal üçgenini kullanır. Aynı üçgenin kümeler, istatistik, binom açılımı vs. alanlarda faydaları olmuştur.
Pascal üçgeni olarak bilinen üçgen hakkında kendinden öncede çalışmalar yapılmıştır. Bu konuda çalışma yapanlardan biri Ömer Hayyam’ dır.
Pascal matematik dışında fizik ve felsefe konularında da çalışmalar yapmış önemli buluşlara imza atmıştır.
Fizikte, hava basıncı konusunda görüşler ortaya koymuş, suların basıncına ilişkin kendi adıyla anılan bir yasayı geliştirmiştir. Bugün hidrolik fren gibi sıvıların basıncı prensibine göre çalışan aletler Pascal yasasından faydalanılarak geliştirilmiştir. Birimler sisteminde Pascal (Pa) adı ile anılan bir basınç biriminin de isim babasıdır.
Pascal ın yapıtları:
1654 Aritmetik üçgeninin incelenmesi.
1658 Geometri anlayışı üzerine.
1647 Hava boşluğuna ilişkin deneyler.
1663 Sıvıların dengesi ve hava kütlesinin ağırlığı.
Not: Link vererek kopyalayabilirsiniz.

Yazar:

Yazılarımıza yorum ekleyerek sizde sitemize katkıda bulunabilirsiniz.

0 yorum:

 

© 2013 MATEMATİK ETKİNLİKLERİM. Her hakkı saklıdır. Tema tasarım Templateism

Back To Top