30 Eylül 2008 Salı

Bayramınız Kutlu Olsun


Ramazan bayramınızı en içten dileklerimle kutlar, bütün ülkemize mutluluklar getirmesini dilerim.

28 Eylül 2008 Pazar

Bal peteğindeki matematiksel sır

Bal peteğinin o göz alıcı mozaiksel yapısı, çoğumuzun dikkatini çekmiştir. Altıgen şeklindeki küçük tüpler (altıgen prizma) yan yana geldiğinde, nasılda göz kamaştıran bir güzellik sergiler.
Bal arıları bal peteğini meydana getirirken neden farklı geometrik şekiller değilde altıgeni seçmişlerdir?
Amaçları yaptıkları peteğin göz alıcı görünmesi mi?
Altıgen seçiminin matematiksel bir açıklaması var mı?
Belli bir alanı çevrelemek için kullanacağınız geometrik şekiller içerisinde dairenin çevre uzunluğu diğer şekillere nazaran daha kısadır. Örneğin; alanı 100 milimetre kare olan bir alana sahip üçgen ile bir daireyi kıyaslarsak, dairenin çevre uzunluğu daha kısadır. O halde bu alanı çevrelemek için balmumu kullanıyorsak, dairenin çevresi için daha az balmumu kullanabiliriz. Ancak belirli bir alanı küçük parçalara bölerek kaplamak istiyorsak daire bu iş için pekte uygun bir şekil olmayacaktır.

Şekilde de görüldüğü üzere dairelerin aralarında boşluklar oluşmaktadır. Buda daha fazla balmumu sarfiyatına sebep olur.
O halde bir alanı daha küçük bölgelere ayırmak için çokgenlere ihtiyacımız var. Çokgenlerimizin çevre uzunluğunu en aza indirmek istediğimize göre düzgün çokgenler kullanmalıyız. (Düzgün çokgen bütün kenar uzunlukları ve iç açıları birbirine eşit olan çokgendir.) Çünkü; düzgün çokgenler düzgün olmayanlara göre daha kısa kenar uzunluğuna sahiptir. Şekilde görüldüğü üzere alanları 36 br kare olan dikdörtgen ve kareyi kıyasladığımızda karenin kenar uzunlukları daha kısa kalmaktadır. Alanımızı kaplamak için düzgün çokgene ihtiyacımız olduğunu anladık; peki bunlar içinden hangileri kullanılabilir.
Düzgün çokgenleri bir araya getirip alanımızı kaplamak istiyorsak çokgenler köşe noktalarından birleştirildiğinde açıkta alan kalmamalıdır. Bunun için kullandığımız çokgenin bir iç açısı 360 derecenin bir tam böleni olması gerekir. Örneğin bir beşgen ile altıgeni kıyaslarsak; Şekilde görüldüğü gibi beşgenler arasında boşluklar oluşmaktadır. Demek ki beşgen gibi bir iç açısı 360 derecenin tam böleni olmayan çokgenler bu iş için uygun değil.
Bir iç açısı 360 derecenin tam böleni olan çokgenlerimiz üçgen, dörtgen ve altıgendir.

Bunlar içinde aynı büyüklükte alanı çevrelemek açısından bakıldığında, altıgenin çevre uzunluğu daha kısa kalır. O halde altıgen, daha az balmumu kullanarak bir alanı çevreleyebileceğimiz en uygun geometrik şekildir.
Not: Arılar,bal peteğinin altıgen prizma şeklindeki tüplerini yere yaklaşık 130 derecelik bir açıyla yerleştirirler ki; tüpe doldurdukları bal dökülmesin.
Alıntı yapacaksanız lütfen kaynak belirtin.

26 Eylül 2008 Cuma

25 Eylül 2008 Perşembe

21 Eylül 2008 Pazar

Sizden gelenler: Gaziantep Özel Özaslan İlköğretim Okulu öğrencilerinin hazırlamış olduğu matematik projeleri.

Özel Özaslan İlköğretim Okulu 6/A sınıfından Rabia KILÇIK, Kadir ÖZDEMİR, Furkan AYDEMİR, M.Ali BİŞİ
SİHİRLİ KARELER PROJE ÖDEVİ

Gaziantep Özel Özaslan İlköğretim Okulu  7/A sınıfı öğrencilerinden Büşra TAN
ERATOSTHENES in kalburu projesi (Tıkla)

Özel Özaslan ilköğretim Okulu 7/A sınıfı Öğrencisi IKRA DEMİRÇUBUK 
PLATONİK CİSİMLER ÇALIŞMASI (Tıkla)
Gaziantep Özel Özaslan İlköğretim Okulu  öğrencilerinden Beşir BOZHÜYÜK ve Lara KAPLAN' ın hazırladığı 
            Çark-ı Çokgen  proje Ödevi


Gaziantep Özel Özaslan İlköğretim Okulu 7/A sınıfı öğrencilerinden Büşra BEKLEN ve Merve KİMYA' nın hazırladığı
          Evimize halıflex döşüyoruz projesi
Gaziantep Özel Özaslan İlköğretim Okulu öğrencilerinden Servet ÖZBÖKE ve Begüm ÇİMEN' in hazırladığı
Napier in Kemikleri çalışması (Tıkla)
Gaziantep Özel Özaslan ilköğretim okulu 7/A sınıfından Batuhan ÇİMEN in hazırladığı
 ÇİVİLERLE ALAN HESABI (Tıkla)

Çalışmalarını paylaşan arkadaşlarımıza teşekkür ediyor, başarılar diliyorum.

19 Eylül 2008 Cuma

Zeka sorusu: 3377 24 ?

3,3,7,7 rakamlarını yanlızca birkez kullanmak şartı ile ve istediğiniz işlemleri uygulayarak 24 sayısını elde edin.

Sıradaki sayı nedir ? 2

Sıradaki sayı nedir?

5 25 61 113 181 .....

18 Eylül 2008 Perşembe

CERN deki deneye ara verildi


Avrupa Nükleer Araştırma Merkezin de (CERN) evrenin nasıl oluştuğunu açıklamak amacıyla, yıllar süren çalışmalar sonucu dünyanın en büyük parçacık hızlandırıcısı yapıldı. Bu parçacık hızlandırıcısı İsviçrenin Cenevre kentinde, yerin 100 metre altında kuruldu ve uzunluğu 27 km yi bulmaktadır. Projeye 80 ülkeden 5 bin fizikçi katıldı. Kimi bilim adamları yapılması planlanan bu deneyin dünya için bir felaket olabileceğini söylerlerken, Stephen Hawking gibi ünlü fizikçiler ise bu kaygıların yersiz olduğunu belittiler.

Geçtiğimiz günlerde ilk denemeleri yapılan projede, bu günlerde yapının soğutma sistemlerindeki elektirik arızasından dolayı, denemelere ara verildiği açıklandı.

14 Eylül 2008 Pazar

2008 2009 Satranç Kulübü yıllık çalışma planı

2008-2009 Satranç kulübü yıllık çalışma planını hazırladım. İhtiyacı olan öğretmen arkadaşlar indirip kullanabilirler.
2008-2009 satranç kulübü yıllık çalışma planı

Rehberlik dokümanları: Sınıf kuralları

Sınıf düzenini sağlamada sınıf kuralları çok önemli bir faktördür. Sınıf kurallarının yazılı olduğu dosyayı indirip. Sınıfınıza asabilirsiniz.

10 Eylül 2008 Çarşamba

Zeka sorusu: 3 lerle 100 elde et

Elinizdeki sadece 5 tane 3 ile istediğiniz işlemi kullanarak 100 elde edin.

6 Eylül 2008 Cumartesi

İlköğretim ve Ortaöğretime yönelik Rehberlik etkinlikleri

İLKÖĞRETİM VE ORTAÖĞRETİM KURUMLARI SINIF REHBERLİK PROGRAMI nı daha önce edinmediyseniz mutlaka indirip inceleyin.
Rehberliğin amacı, kapsamı ve 1. sınıftan 12. sınıfa kadar bir çok rehberlik etkinliğinin bulunduğu dosyayı indirmek için tıklayın
Sadece ilköğretim etkinlikleri için tıklayın.
Sadece ortaöğretim etkinlikleri için tıklayın.

İlköğretim-Ortaöğretim Kurumları Sınıf Reh. Programı Sınıf ve Şube Rehber Öğretmenleri için Günlük ve Yıllık Plan Formatı

İlköğretim ve Ortaöğretim Çerçeve Program Örnekleri

4 Eylül 2008 Perşembe

Su kaynaklarımız tükeniyor. Geç olmadan önlem alalım.


Bu heryerinden dereler, çağlayanlar, ırmaklar akan güzelim ülkemiz gerçektende su zengini mi?

Su fakiri: yılda kişi başına düşen kullanılabilir su miktarı 1 000 m3 ten daha az
Su azlığı: yılda kişi başına düşen kullanılabilir su miktarı 2 000 m3 ten daha az
Su zengini: yılda kişi başına düşen kullanılabilir su miktarı 8 000- 10 000 m3 ten daha fazla

Bir ülkenin su zengini sayılabilmesi için uluslar arası kriterlere göre ülkede kişi başına 8.000 ila 10.000 m3(metreküp) su gerekmektedir.

Peki bizim ülkemizde bu rakam kaçtır?

Türkiye'de kişi başına 1430 m3 su rezervi bulunmaktadır. Bu rakamla su toplamında, afrikadaki bir çok ülkeden hatta komşumuz ıraktan bile daha geri durumdayız. Aslında son yıllarda, bir çok ilimizin çektiği su sıkıntısı bu durumu gün yüzüne çıkarmış durumdadır. İçme, kullanma ve tarımsal sulama amaçlı hizmetimize sunulan suyu, israf ederek kullanmamızın bedelini, şu günlerde çektiğimiz su sıkıntıları olarak görmekteyiz.

Devlet su işlerinin raporuna göre, eğer yeterli önlem alınmazsa 2030 yılında mevcut büyüme hızıyla, su kıtlığı çeken bir ülke durumuna gelebiliriz. Eğerki bilinçli bir su tüketimi gerçekleştirmezsek, 2050-2100 yıllarında ciddi su sıkıntılarıyla baş etmek zorunda kalacağız.

Bu problemi aşmak için insanlarımızın su tüketim alışkanlıklarını değiştirmesi gereklidir.
Bir kaç örnek vermek gerekirse;

Evlerde sebze meyveyi musluktan su akıtmak yerine bir kaba doldurduğunuz suyla yıkadığınızda yılda 18 ton su kurtarılabilir.

Diş fırçalarken yada traş olurken musluğu açık bırakmadığınızda yılda 12 ton su kurtarmış olursunuz.

Muslukların su kaçırmadığından emin olun ve gerekirse tamir ettirin. Her saniye bir damla damlayan musluk, yılda 1 ton su harcar.

Çamaşır makinesini ekonomik kullanın. Tek bir çalıştırmada yaklaşık 176 litre su harcayan çamaşır makinesi haftada bir kez bile az kullanılsa, yılda 9 ton su tasarruf edilir.

Balkon ve merdivenleri yıkamak yerine silerek, arabanızı hortum kullanarak değil, “kovaya” su doldurarak yıkayabilirsiniz.

Kaynak ve ayrıntılı bilgi için:


Türkiyenin ilk bilim merkezi Konya da kuruluyor.


Bilim Merkezleri
Bilim ve teknoloji merkezleri her yaştan farklı birikime sahip insanları bilimle buluşturmak, bilgiyi kaynağından öğrenmelerini sağlamak ve bilime olan merakı tetiklemek üzere tasarlanmış deneysel ve uygulamalı merkezlerdir.
Bilim merkezleri, kişilerin tüm duyularına hitap eder ve isteyene okuyarak, isteyene dinleyerek, isteyene uygulayarak yani dokunarak öğrenme fırsatı sunar. Bilim merkezlerinin amacı tüm bilgileri tam anlamıyla vermek değil, kişilerin bilime karsı olan ilgilerini artırmak ve dikkatlerini çekebilmektedir. Kısaca bu merkezler duyular yoluyla sezgiyi harekete geçirir ve yaratıcılığı kışkırtır. Bilime katkısının yanı sıra, bu merkezler bulundukları coğrafyanın tarih ve kültürünü de sergiler. Bilim ve sanatın birlikteliğidir. Çünkü bilimsel bilginin sunulması yaratıcılık ve sanatsal bir bakış açısı gerektirir.
Bilim merkezleri, günlük olaylara bilimsel bir bakış açısıyla yaklaşabilme yönünde bir ufuk açmaktadır. Herkesin yaratıcı düşünebileceğini ve yaratıcı düşünme becerilerini geliştirebileceğini göstermektedir. Özellikle küçük yaştaki ziyaretçilerin kendi başlarına karar verebilen ve sorumluluk sahibi bireyler olmalarına katkı sağlamaktadır.
Dünyada 1500 bilim merkezi bulunuyor bunlardan 280 i Avrupada.
Bazı bilim merkezlerinin internet adresleri:
http://www.astc.org/
http://www.aspacnet.org/
http://www.astenetwork.net/
http://www.ncsm.gov.in/index.aspx

Türkiye, Bilim Merkezlerine Kavuşuyor
TÜBİTAK destekli ilk bilim merkezi projesi Konya’da hayata geçiyor!
27 Mart 2008 tarihinde TÜBİTAK tarafından, Türkiye’de bilime olan ilginin artırılmasında bilim merkezlerinin öneminin kavranması ve bu merkezlerin yurt genelinde yaygınlaşmasının sağlanması amacıyla, büyükşehir belediyelerine yönelik olarak yayınlanan "4003 - Bilim Merkezi Kurulması Çağrısı" kapsamında TÜBİTAK desteğiyle bilim merkezi projesini hayata geçirecek büyükşehir belediyesi açıklandı.
Açıklamaya göre üç ay süren başvuru değerlendirmesi sonucunda Konya Büyükşehir Belediyesinin bilim merkezi kurulması konusunda destekleneceği bildirildi.
Kynk: http://www.tubitak.gov.tr/

3 Eylül 2008 Çarşamba

Zeka sorusu: Sıradaki sayı nedir?

Belli bir kurala göre dizilmiş sayılardan sonra gelmesi gereken sayıyı bulun.

1
11
21
1211
111221
?

Türkiye istatistik kurumunun internet sitesini ziyaret ettiniz mi?

Matematik derslerinde sıklıkla işlediğimiz bir konu olan istatistik ve grafikler konusuna dair gerçek hayattan bilgilerin (istatistiklerin) bulunduğu Türkiye İstatistik Kurumu nun internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.
Öğrencilerimiz bu konuyu işlerken
"--Öğretmenim bu bilgiler gerçek hayatta nerelerde kullanılıyor?"
Sorusunu sıklıkla soruyorlar.
İşte size en güzel örnek Türkiye İstatistik Kurumu.
Sitede sağlıktan, eğitime, adaletten, dışticarete bir çok konuda veriler ve grafikler bulunmakta.
(Yukarıdaki grafik TÜİK ten alınmıştır. Türkiyedeki işsiz insanların sayısal verilerini ve grafiğini göstermektedir.)

2 Eylül 2008 Salı

En çok okunanlar

 

© 2013 MATEMATİK ETKİNLİKLERİM. Her hakkı saklıdır. Tema tasarım Templateism

Back To Top