1 Eylül 2009 Salı

Altın oran ve Mona Lisa

18:10

Mona Lisa olarak adlandırılan bu ünlü eser, İtalya Rönesansı yıllarında Leonardo da vinci tarafından 1503 yılında yapılmaya başlandı ve tarihçilere göre de yaklaşık 3 ila 4 yıl kadar sürdü. Tablo şu anda Fransa’ da ki Louvre müzesinde, son derece güvenlikli bir bölmede muhafaza edilmektedir. (1911 yılında tablo müzede çalışan iki kişi tarafından çalınmış iki yıl sonra Floransa da satılmaya çalışılırken yakalanmışlardır.)

Mona Lisa tablosunun üzerinde hiç fırça darbesi olmaması, Mona Lisa’ nın kim olduğunun hala bilinememesi, (ki bazı uzmanlar Mona Lisa nın Leonardo’ nun kendisi ne benzediğini söylerler.) gibi bir takım özellikleri söz konusudur.

Bizim üzerinde durduğumuz özelliği ise, Mona Lisa tablosundaki altın orandır.
Tablonun orijinal boyutlarının oranı (boy/en) bize altın oranı verir.
Mona Lisa nın yüzünü içine alan bir dikdörtgen çizilecek olursa, bu dikdörtgen de boyutları itibarı ile altın oranı ihtiva eder. Yüzünü içine alan bu dikdörtgeni, göz hizasından bir çizgiyle ikiye ayırdığınız da yine altın orana uyan bir dörtgen elde edilir.
Bunun dışında çizilen altın orana uyan dikdörtgenlerde mevcuttur. (Bir kısmını yukarıdaki resimden inceleyebilirsiniz.)

Leonardo da Vinci nin yaptığı diğer eserlerdede altın oran bulunur. Bunlardan biride aşağıdaki Erminli Kadın çalışmasıdır.Mona Lisanın büyük boy resmini indirmek için tıklayın.
Bu yazıyı ancak kaynak gösterip, aktif link vererek kopyalayabilirsiniz.

Yazar:

Yazılarımıza yorum ekleyerek sizde sitemize katkıda bulunabilirsiniz.

0 yorum:

 

© 2013 MATEMATİK ETKİNLİKLERİM. Her hakkı saklıdır. Tema tasarım Templateism

Back To Top